Cukrovka a pivo (alkohol): Jaký na ni má vliv?

cukrovka a pivo alkohol

Žijeme v zemi, pro kterou je typická zvýšená konzumace alkoholu. Pokud ho navíc někdo odmítá, většinou se na něj dívá jeho okolí dost divně. Jelikož jde o složité téma, podíváme se, jak by k alkoholu měli přistupovat pacienti s cukrovkou.

Alkohol je sice metla lidstva, ale v Česku a na Moravě se i přesto pije ve velkém. Jak už navíc bylo řečeno, na abstinenty našinci pohlížejí divně. A to i když mají k tomuto kroku vlastní dobré důvody.

Pacienti s cukrovkou se mohou v takových chvílích cítit nepříjemně. Měli by si s kamarády přiťuknout, nebo je to příliš riskantní a nevyplatí se to?

Na to si zkusíme odpovědět níže.

Mohu pít pivo při cukrovce?

I když to tak na první pohled asi nevypadá, pivo obsahuje sacharidy. Jejich množství se odvíjí podle toho, jaký si vybereme jeho typ. Z toho důvodu by měli lidé o konzumaci piva důkladně přemýšlet a v případě, že si ho chtějí dopřát, by s ním měli předem počítat ve svém denním plánu. 

I tak bychom vám ale doporučili, abyste se o této věci nejprve pobavili s lékařem, protože pití piva může zvyšovat riziko hypoglykémie. Lékař vám také může doporučit, abyste si v průběhu pití piva kontrolovali hladinu glykémie.

pivo a cukrovka vliv

Jaký má pivo vliv na cukrovku?

Pokud bychom měli udělat souhrn předchozího odstavce, pití klasického piva není pro diabetiky příliš vhodné, protože i přes potenciální benefity (vitamíni skupiny B atd.) jim po jeho konzumaci hrozí negativní jevy.

Pokud už to musí být, před konzumací piva by se měli pacienti nejprve informovat u svého ošetřujícího lékaře, který jim udělí personalizované doporučení.

Cukrovka a alkohol

Pivo není jediný alkohol, který na světě existuje. A společenských příležitostí, při kterých se pije, je také celkem dost.

V první řadě je potřeba říct, že alkohol namáhá játra, která pak mohou ovlivňovat hladinu krevního cukru. V některých případech navíc může docházet k nežádoucím reakcím alkoholu a předepsaných léků na cukrovku.

Také je potřeba myslet na to, že:

cukrovka a alkohol

Piva se sníženým obsahem cukru

Diabetikům se může jevit jako nejlepší varianta pití piv se sníženým obsahem cukru. Odborníci se ale shodují, že i když se na trhu prodávají piva se sníženým obsahem cukru a piva se sníženým obsahem alkoholu, nejlepším řešením by byla nealkoholická piva pro diabetiky. Ta ale nejsou (minimálně v současné době) na trhu k dostání.

Co z toho plyne? Že nejlepší je při cukrovce alkohol vůbec nepít. Pokud to ale musí být, vždy se nejprve poraďte se svým lékařem.