Těhotenská cukrovka: Příznaky, jídelníček a hodnoty

těhotenská cukrovka

Pokud jste v očekávání, pravděpodobně máte velkou radost, že na svět přivedete nového člověka. Na druhou stranu, těhotenství představuje pro ženy i stres, protože musí podstupovat celou řadu (ne vždy příjemných) vyšetření. Patří mezi ně i test na těhotenskou cukrovku. Pokud se bojíte, nebo nevíte, jak se po jejím odhalení stravovat, vše důležité se dozvíte v následujících několika řádcích.

O těhotenství se říká, že je to nejkrásnější období v životě ženy. Ne vždy to tak ale je. Hormonální bouře způsobuje nevolnost. V pozdějších fázích těhotenství pak může plod kopat ženě do žaludku, čímž jí opět způsobí mnoho chvil strávených v bezprostřední blízkosti toaletní mísy. (Co si budeme povídat, nezní to moc přitažlivě, ale k těhotenství to patří.)

Stresující pro ženy bývá i genetické vyšetření, v průběhu kterého se zjišťuje, jestli plod netrpí vadami, které by byly neslučitelné se životem, a testování na pohlavně přenosné choroby. I když vás ale všechna předchozí vyšetření možná nechávají chladnou, pořád na vás čeká testování na těhotenskou cukrovku.

Co se v jeho průběhu děje? A co by měla nastávající maminka při odhalení těhotenské cukrovky jíst?

Co je to těhotenská cukrovka?

Těhotenská cukrovka, či gestační diabetes, postihuje až 17 % těhotných žen. Nejčastěji se na něj přijde během testů, které proběhnou mezi 24. a 28. týdnem těhotenství.

Těhotenskou cukrovkou obvykle trpí ženy, které mají vrozenou dispozici. Spouštěcím faktorem je změna hormonální činnosti. Jedním z rizikových faktorů, který může mít na těhotenskou cukrovku vliv, je rodinná anamnéza cukrovky 2. typu. Vyšší riziko je i u žen, které trpí vysokým krevním tlakem.

V případě, že se těhotenská cukrovka neléčí, může dojít k vyšší porodní váze dítěte. Novorozenec navíc může po narození trpět hypoglykemií, poruchami dýchání a podobně.

gestační diabetes

Příznaky

Příznaky těhotenské cukrovky jsou v mnoha směrech shodné s těmi, které známe z onemocnění cukrovkou 1. a 2. typu.

Patří mezi ně:

  • Větší žízeň
  • Únava
  • Rozmazané vidění
  • Častější močení
  • Kvasinková infekce

Hodnoty těhotenské cukrovky

V průběhu těhotenství ženy podstupují vyšetření, kterému se říká orální glukózový toleranční test. Jeho cílem je zjistit, jestli organismus dokáže udržet normální hladinu glukózy v krvi i poté, co mu bylo dodáno nadměrné množství cukru.

Zdravé ženy mají glykémii nalačno < 5,6 mmol/l, při testu mají glykémii ve 120. minutě < 7,8 mmol/l. Pro diagnózu cukrovky hovoří hodnota glykémie nalačno > 7,0 mmol/l, nebo náhodná glykémie > 11,1 mmol/l, nebo glykémie > 11,1 mmol/l ve 120. minutě testu.

hodnoty těhotenské cukrovky

Jídelníček při těhotenské cukrovce

Pokud vám lékaři diagnostikují těhotenskou cukrovku, musíte najet na speciální dietu. V jejím průběhu se doporučuje zvýšit příjem kvalitních bílkovin, které by měly být součástí každého jídla. Žena by měla také jíst víc ovoce a zeleniny a měla by jíst jídla po menších porcích.

Ženy s těhotenskou cukrovkou by naopak neměly jíst:

  • Fast food
  • Smažená jídla
  • Sladkosti a sladké pekárenské výrobky
  • Potraviny s vysokým obsahem škrobu (včetně některých druhů ovoce a zeleniny)
  • Sladké snídaňové cereálie

I když to pro vás může být těžké, zkuste počáteční těžkosti nějak překonat. Těhotenská cukrovka po porodu obvykle zmizí. 

Z dlouhodobého hlediska je nejlepší strategií zdravý životní styl a pravidelná prevence. Také můžete vyzkoušet užívání doplňků stravy na podporu normální hladiny krevního cukru. V těhotenství se ale o této možnosti nejprve poraďte se svým ošetřujícím lékařem.