Neléčená cukrovka: Příznaky, komplikace a rizika

neléčená cukrovka

Cukrovka je nemoc, se kterou lidé bojují prakticky každý den. Každý den si musí měřit hladinu cukru v krvi a držet dietu. A když ne? Může se jim udělat špatně a v dlouhodobém horizontu se u nich mohou rozvinout nepříjemné zdravotní problémy. Proč je neléčená cukrovka nebezpečná? A jak poznat, že scházíte z cesty? To vše vám prozradíme níže.

Cukrovka je nemoc, která člověku činí potíže s metabolismem sacharidů. Cukrovka 1. typu bývá vrozená a ve své podstatě jde o autoimunitní onemocnění, v jehož průběhu tělo napadá svoje vlastní buňky, které produkují inzulin.

Cukrovka 2. typu je získaná. Stačí, když k ní máme vrozené predispozice a ty ještě podpoříme dostatečně dlouho trvajícím nezdravým životním stylem.

Co se stane, pokud se cukrovkář rozhodne vysadit léčbu, nebo o svém zdravotním problému vůbec neví (a tím pádem se neléčí)?

Co je to neléčená cukrovka?

Jako neléčenou cukrovku lze označit stav, kdy člověk trpí cukrovkou a neví o tom. To se může stát například v situaci, kdy jedinec dlouhodobě zanedbává preventivní prohlídky u svého ošetřujícího lékaře, v průběhu kterých se dá toto onemocnění zjistit.

Dále můžeme o tomto termínu hovořit i ve chvíli, kdy člověk ví, že cukrovkou trpí, ale záměrně nedodržuje léčbu. Neužívá léky, nedodržuje dietu, zanedbává pravidelné kontroly u lékaře a podobně. 

Tento stav je velice nebezpečný, protože stav pacienta s cukrovkou se postupně zhoršuje a můžou se u něj rozvinout velmi vážné zdravotní komplikace, které ho mohou přímo ohrožovat na životě.

co je to neléčená cukrovka příznaky

Příznaky neléčené cukrovky

V tomto ohledu se zaměříme na cukrovku 2. typu, která se u člověka obvykle rozvine postupem času. (Cukrovka 1. typu se většinou detekuje v dětství, nebo v rané dospělosti.)

Cukrovka se obvykle projevuje:

 • Častějším nočním močením
 • Častou žíznivostí
 • Náhlou ztrátou hmotnosti
 • Velkým a častým hladem
 • Rozmazaným viděním
 • Necitlivostí, mravenčením a dalšími vjemy ve vašich končetinách
 • Velkou únavou
 • Nezvykle suchou pokožkou
 • Delším hojením ran
 • Větší náchylností k infekcím

Pokud zaznamenáte jeden a více příznaků z tohoto seznamu, měli byste se neprodleně objednat k vašemu ošetřujícímu lékaři, který provede důkladnou zdravotní prohlídku a stanoví vám správnou diagnózu.

neléčená cukrovka komplikace rizika

Komplikace a rizika

Neléčená cukrovka zvyšuje riziko kožních problémů. Poměrně běžně se u pacientů vyskytují kvasinkové kožní infekce. O něco horší jsou oční problémy. Mezi ty úplně nejhorší patří zelený zákal, jehož následkem může člověk přijít o zrak.

Mezi další komplikace, na které má neléčená cukrovka vliv, patří:

 • Poškození nervů
 • Onemocnění ledvin
 • Onemocnění srdce
 • Mrtvice

Někteří lidé si mohou dokonce vypěstovat i diabetickou nohu. Pokud se její stav příliš zkomplikuje, může to dokonce vyústit až v její amputaci. Opravdu chcete něco podobného riskovat? Věříme, že ne.

neléčený diabetes

Svou cukrovku dostanete zpět pod kontrolu tím, že začnete pravidelně navštěvovat lékaře a budete se držet léčby, kterou vám předepíše. Také byste měli pravidelně sledovat hladinu svého krevního cukru a výši vašeho krevního tlaku. Určitě byste měli znát i svou hladinu cholesterolu.

Pomůže vám přestat s kouřením a cílená konzumace jídel po menších porcích. Také byste měli snížit svou tělesnou hmotnost. S tím vám pomůže zdravý jídelníček a pravidelný pohyb, který by měl trvat alespoň 30 minut denně.

Po domluvě s lékařem můžete vyzkoušet i doplňky stravy, které podporují normální hladinu krevního cukru.