Léčba cukrovky: Jak léčit 1. a 2. typ?

léčba cukrovky

Cukrovka je poměrně běžné onemocnění, které postihuje hlavně skupinu starších lidí. Není to tak ale vždycky, protože lidé, kteří se s cukrovkou už narodili, se často rekrutují z řad mladších jedinců. Jak se léčí cukrovka I. a II. typu? A připadá pro vás v úvahu i nějaký přírodní typ léčby?

Cukrovka je onemocnění, v průběhu kterého tělo neprodukuje tolik inzulinu, kolik by potřebovalo. To je velice nebezpečné, protože kolísavá hladina cukru v krvi může mít na takto nemocného člověka velmi špatný vliv. (A někdy mu kvůli tomu může jít i o život.) Z toho důvodu se na cukrovku často předepisuje injekčně podávaný inzulin, který si musí lidé s cukrovkou vpichovat pravidelně do těla. (Někteří zdatnější jedinci mohou používat i inzulínovou pumpu, ale musí se s ní naučit správně pracovat.) Je to ale všechno?

Dá se s cukrovkou dělat i něco dalšího? Na to se zaměříme níže.

Jakým způsobem se léčí cukrovka?

Jak už bylo řečeno, mnoho lidí odchází z ordinace lékaře s předepsaným inzulinem. Ještě předtím ale obvykle absolvují krátké školení, jak s ním mají správně zacházet. Dále bývá na pořadu dne i úprava životního stylu a pravidelné sledování hladiny cukru v krvi. V mnoha případech lékaři pacientům předepisují i klasické léky.

léčba cukrovky 1. a 2. typu

Léčba cukrovky dle jejího typu

Léčba cukrovky 1. typu

Cukrovka I. typu je ve své podstatě autoimunitní onemocnění, se kterým se člověk narodí. Hlavním nástrojem jejího zvládání je inzulin, který se vpichuje do těla injekčně, nebo ho aplikuje inzulínová pumpa.

Léčba cukrovky 2. typu

Lidem s cukrovkou II. typu, která je postupně získaná, se doporučuje změnit životní styl. Kromě diety by měli pacienti (alespoň v malé míře) cvičit. Pokud má cukrovka zatím mírný průběh, u některých lidí mohou i tyto malé změny vést k vymizení jejich potíží.

V případě, že dieta a cvičení nepomáhá, lékaři mají k dispozici seznam několika léčiv, která dovedou zpomalit uvolňování a přeměňování sacharidů v těle, redukovat množství glukózy, která se vyrobí v játrech a podobně. Lékař léčivo vybere na základě toho, o čem se domnívá, že by vám mohlo ve vaší specifické situaci nejvíce prospět.

Někteří lidé s cukrovkou II. typu si taktéž mohou aplikovat inzulin.

léčba cukrovky inzulin

Přírodní léčba cukrovky

Hned na úvod musíme říct, že přírodní léčba cukrovky má několik specifik. V první řadě ji mohou využít lidé, kteří nemají svou cukrovku vrozenou. (U nich totiž nedochází k poškozování organismu vlastním imunitním systémem, ale špatnou životosprávou.) Také je důležité říct, že přírodní léčba cukrovky může vhodně doplnit konzervativní léčbu cukrovky. (Určitě proto nevysazujte léky, které vám předepsal lékař, protože by vám to mohlo ublížit.)

Na cukrovku se v tomto ohledu často doporučuje:

  • Aloe vera
  • Skořice
  • Hořký meloun
  • Pískavice řecké seno
  • Ostropestřec mariánský
  • Zázvor

Například o aloe vera se říká, že dovede zpomalit progresi cukrovky II. typu. Největší užitek by z něj tedy mohli mít jedinci, kteří mají diagnostikovaný prediabetes. (V jeho průběhu máte vyšší hladinu krevního cukru, ale ještě nedosahuje hodnot, jaké jsou typické pro onemocnění cukrovkou.)

přírodní léčba cukrovky 1. a 2. typu

Skořice je zase populární koření, které dovede u nemocných lidí snížit potřebu slazení cukrem, nebo jiným sladidlem. Také podporuje trávení a jsou v ní obsaženy antioxidanty. U hořkého melounu se jeho účinek teprve zkoumá, ale studie z roku 2020 naznačuje, že po 12 týdnech se testovaným subjektům snížila hladina glukózy v krvi. (Druhé skupině bylo podáváno placebo, takže je pravděpodobné, že účinek hořkého melounu na cukrovku se bude dále seriózně zkoumat.) Mnoho dalších bylinek najdete v přírodních doplňcích stravy na snížení krevního cukru, které jsou vhodné pro dlouhodobé užívání.

Také nezapomínejte na to, že byste se měli pravidelně hýbat (i kdyby to měla být jen procházka) a měli byste dodržovat zdravý životní styl. V opačném případě lze očekávat, že se bude váš zdravotní stav zhoršovat. Jelikož je jedním z největších strašáků diabetická noha (která se musí někdy amputovat), je ve vašem zájmu, abyste na sebe dávali opravdu dobrý pozor a brali jste léčbu své nemoci vážně.