Diabetická noha: Jak ji poznat a léčit?

diabetická noha

Diabetici se domnívají, že jejich jediným zdravotním problémem je neschopnost těla produkovat dostatek inzulinu, který dovede regulovat hladinu krevního cukru. Rizik ale ve skutečnosti existuje víc. V případě, že dojde ke zhoršení vašeho stavu, může vás potrápit diabetická noha. Jelikož se s ní mnohdy spojuje gangréna, jejímž řešením je často pouze amputace, podíváme se na vše, co byste měli o tomto problému vědět.

Cukrovka je celkem běžné onemocnění, které souvisí s dlouhodobě nezdravým životním stylem. (Neplatí to pro cukrovku I. typu, která je autoimunitním onemocněním.) Proto je poměrně překvapivé, kolik pacientů s cukrovkou zanedbává zdravější životní styl.

Nejde jen o to, že vám pomůže udržet hladinu vašeho krevního cukru na uzdě, ale také o to, že zanedbaná cukrovka může lidem způsobovat velmi vážné potíže, které mohou mít výrazný dopad na každodenní život.

Jak poznat diabetickou nohu? A dá se jejímu vzniku nějak předcházet?

Co je to diabetická noha?

Diabetická noha je stav, který vzniká u pacientů s cukrovkou, kteří se odmítají podrobit léčbě inzulinem a nemají zájem o kontrolu svého zdravotního stavu prostřednictvím diety a cvičení. Součástí diabetické nohy bývají vředy.

jak se pozná diabetická noha příznaky

K těmto problémům mají sklony všichni pacienti s diagnostikovanou cukrovkou. Mohou je ale odvrátit správnou životosprávou a vhodným typem prevence. Pokud se diabetická noha nijak neřeší a její stav postoupí, řešením bývá pouze amputace končetiny.

Jak se pozná diabetická noha – příznaky

Jedním z varovných příznaků může být drenáž chodidla, v průběhu které dojde k vyprázdnění tekutiny do bot. Dále se mohou objevovat podezřelé otoky jedné nohy a rozdílný zápach obou nohou.

Noha také může měnit barvu, některé její části mohou být dokonce i černé. Tento jev se vyskytuje kvůli tomu, že tkáň není správně zásobena krví.

Příčiny vzniku

Příčin tohoto nepříjemného problému existuje několik.

Patří mezi ně:

diabetická noha příčiny léčba prevence

Léčba a prevence

Lidé s cukrovkou by měli odpočívat, protože chůze a stání na nohou může zhoršovat bolesti, které jsou způsobené vředy. Lékaři se také mohou rozhodnout, že z nohy odstraní všechny podezřelé, nebo škodlivé předměty. To může zahrnovat i odstranění odumřelé kůže.

Pokud je váš zdravotní stav hodně vážný, lékaři vám s největší pravděpodobností předepíší léky. 

Co se týče prevence, doporučuje se:

  • Umývat si nohy každý den
  • Pravidelně si zastřihávat nehty na nohou
  • Udržovat nohy v suchu
  • Měnit si pravidelně ponožky
  • Nosit kvalitní obuv

Rizikem je i pití alkoholu a onemocnění očí, které je způsobeno cukrovkou. Také se snažte přestat kouřit a udržujte si zdravou tělesnou váhu.

V neposlední řadě nezapomínejte na pravidelné návštěvy u vašeho ošetřujícího lékaře a dodržujte předepsanou léčbu. Také můžete vyzkoušet dlouhodobé užívání doplňků stravy na podporu normální hladiny krevního cukru.