Jak rychle snížit cukr v krvi: Víme, jak na to

jak rychle snížit cukr v krvi

Pokud se léčíte s cukrovkou, jakákoliv odchylka od normální hladiny krevního cukru může být nebezpečná. Zatímco se obvykle hovoří o nízké hladině krevního cukru, málokdo ví, jak se projevuje to, že je jeho hladina naopak moc vysoká. Proto se na tento problém zaměříme v následujících několika odstavcích.

Vysoká hladina krevního cukru (hyperglykémie) je stav, v jehož průběhu dojde ke zvýšení hladiny cukru v krvi. Za normálních okolností by se to dít nemělo, protože organismus dokáže uvolnit dostatečné množství inzulinu, který dovede dostat krevní cukr pod kontrolu.

Diabetici mají ale s produkcí dostatečného množství inzulinu potíže. Případně na něj nejsou tak citliví, jak by měli správně být. Takže zvýšená hladina krevního cukru pro ně může být opravdu dost problematická.

Jak ji poznáte? A jak ji rychle zkrotit?

Projevy vysoké hladiny cukru v krvi

I když je cukr jedním z hlavních zdrojů energie, zvýšená hladina cukru automaticky neznamená příval nekonečného množství sil a dobré nálady. Ve skutečnosti je to totiž přesně naopak.

projevy vysoké hladiny cukru v krvi

Mezi hlavní příznaky vysoké hladiny krevního cukru patří:

  • Velké množství cukru v moči
  • Naměřená vysoká hladina cukru v krvi
  • Časté močení
  • Větší potřeba pít
  • Bolest hlavy
  • Zhoršená koncentrace
  • Rozmazané vidění
  • Únava
  • Sucho v ústech

Z dlouhodobého hlediska může tento stav ovlivňovat tělesnou hmotnost, diabetickou neuropatii, zvýšené riziko srdeční příhody a mrtvice, ztráty zraku, onemocnění ledvin a mnoho dalších negativních věcí, kterým byste se chtěli dozajista vyhnout.

Jak rychle snížit hladinu cukru?

V první řadě můžete zkusit dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na podporu normální hladiny krevního cukru.

Pokud je situace dramatická, také se hodí sáhnout po inzulinu, který je potřeba k regulaci normální hladiny krevního cukru. V neposlední řadě vám může pomoci i pohybová aktivita.

jak rychle snížit hladinu cukru

Kdy je to vhodné a na co si dát pozor?

Hladina krevního cukru by neměla přesáhnout 300 mg/dL, pokud tedy při měření zjistíte nějaké znepokojivě vysoké číslo, určitě je vhodné s tímto stavem něco urychleně dělat. V případě, že se tento stav nelepší, nejlepším řešením pro vás bude návštěva lékaře.

Také se zamyslete nad tím, jestli zvýšenou hladinu krevního cukru nezpůsobila dietní chyba, zvýšená stresová zátěž, nedostatek hydratace nebo jiná chyba v dodržování zdravého životního stylu, který je při léčbě cukrovky hodně důležitý. Následně se pak tomuto hříchu vyhněte. I když to nemusí být snadné, snažte se pro dodržování zdravé životosprávy udělat maximum.