Život s cukrovkou: Na co vše se připravit?

život s cukrovkou

Cukrovka II. typu je choroba, ke které se mnoho lidí dopracuje nezdravým životním stylem. Vzhledem k tomu, že může mít negativní vliv na vývoj vašeho celkového zdraví, je klíčové, abyste se s ní naučili žít. Pokud stojíte na startovní čáře, nebo jste se rozhodli, že se začátkem nového roku půjdete při léčbě víc do sebe, v tomto článku najdete vše, co o tomto tématu potřebujete vědět.

Život s diabetem je, zvlášť v pokročilejším věku, poměrně běžný. Tělo už nemusí dále unést nezdravý životní styl, nedostatek pohybu a další rizikové faktory, kvůli kterým už nedovede produkovat tolik inzulinu, kolik by bylo v ideálním případě potřeba.

Že je s vaším tělem něco špatně přitom můžete poznat i s předstihem. Stačí, když nebudete zanedbávat pravidelné preventivní prohlídky u svého lékaře, který by měl kontrolovat hladinu krevního cukru. V případě, že je vyšší než normální, ale ještě nedosahuje limitu pro cukrovku, jedná se o prediabetes, které můžete kontrolovat změnou životního stylu.

I v případě, že už dojde k diagnostice diabetu je důležité, abyste nezanedbávali zdravý životní styl. Kromě toho, že tak můžete ovlivnit délku svého života, můžete si ušetřit nepříjemné přidružené komplikace, které se mohou s cukrovkou II. typu spojovat.

Jak cukrovka ovlivňuje život?

Cukrovka ovlivňuje život člověka masivním způsobem. Pokud si nehlídáte hladinu krevního cukru, můžete mít hypo, nebo naopak hyperglykémii. Jelikož je v organismu cukru buďto hodně, nebo naopak příliš málo, může to být v některých situacích vyloženě nebezpečné. Neléčená cukrovka se navíc spojuje s rizikem vzniku diabetické nohy a dalších nepříjemností, kterých byste se měli chtít spíše vyvarovat.

8 věcí, na které se připravit při cukrovce

na co se připravit při cukrovce

Pravidelný pohyb

Na cukrovku pomáhá přiměřená, ale hlavně pravidelná, pohybová aktivita, které byste se měli věnovat většinu dní v týdnu. Když cvičíte, tělo glukózu používá ve svalech, takže se ve vašem organismu nebude zdržovat moc dlouho. Tělo se navíc díky pohybu naučí mnohem efektivněji pracovat s inzulinem.

Redukce hmotnosti

S předchozím bodem velmi úzce souvisí redukce hmotnosti. V případě, že máte kila navíc, příznaky cukrovky mohou být výraznější. Případně se mohou ještě zhoršovat. Zdravá hmotnost a její dlouhodobé udržování je tedy zásadní kombinace, které byste se měli držet stůj co stůj.

Hydratace

Možná jste o tom vůbec nevěděli, ale to, jak vypadá váš pitný režim, může významně ovlivnit naměřenou hodnotu krevního cukru. Z toho důvodu pijte dostatečné množství vody během celého dne.

Pravidelné měření

Abyste věděli, jak si v průběhu dne stojíte, budete si muset pravidelně měřit hladinu krevního cukru, podle které budete následně plánovat svůj jídelníček a denní režim. Také nezapomínejte na pravidelné měření krevního tlaku.

Kontrola porcí a jejich skladba

Cukrovku můžete držet na uzdě i tak, že si osvojíte přiměřenou velikost porcí a naučíte se, jak vypadá správně sestavený talíř. Zelenou mají především potraviny a nápoje s nižším glykemickým indexem. Naopak se vyhněte slazeným potravinám a nápojům.

Pití alkoholu

Pití alkoholu není pro lidi, kteří trpí cukrovkou, vhodné, proto byste se mu měli spíše vyhnout. Když už to musí čas od času být, o nejlepším postupu a typu nápojů se nejprve poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

jak žít s cukrovkou

Redukce stresu

I stres může negativně ovlivnit hladinu krevního cukru, proto se snažte omezit jeho působení dechovým cvičením, technikou zvanou mindfulness, psaním deníku, procházkami, masážemi a podobně.

Přírodní doplňky stravy

Jakmile lékař dojde k závěru, že jste schopni zvládat diabetes prostřednictvím zdravého životního stylu, svůj kurz můžete podpořit užíváním přírodních doplňků stravy na podporu normální hladiny krevního cukru.